קידום תוכניות שיווק שותפים

קידום וניהול תוכניות שיווק שותפים – Affiliate Marketing

על הפוטנציאל השיווקי האדיר אשר טמון ברשת האינטרנט אין צורך להכביר במילים.

בין הטרנדים הבולטים בענף השיווק הדיגיטלי – תוכניות שותפים, שצוברות תאוצה של ממש. מה שהחל באמצע שנות ה-90 בארה"ב, כובש בסערה גם יזמים ובעלי עסקים ישראליים.

שיווק שותפים - Affiliate marketing

מה זה שיווק שותפים?

בקליפת אגוז, תוכנית שותפים או שיווק שותפים (Affiliate Program או Affiliate Marketing) מבוססת על עיקרון פשוט אך גאוני: אתר אינטרנט אשר משווק מוצר או שירות מתקשר עם שותפים ברחבי הרשת אשר ממליצים ומציעים את "מרכולתו" ללקוחות פוטנציאליים, ומקבלים תמורה בעבור פעולות שהוגדרו מראש (למשל: רכישות או הזמנות).

במידה מסוימת, השותפים הם מעין אנשי מכירות אשר מתפרנסים מעמלות ללא כל יחסי עובד-מעביד או תלות הדדית.

 

תוכנית שותפים לעומת מודלים שיווקיים אחרים

שיווק תוכנית שותפים בעלת יתרונות רבים לשיווק באינטרנט, לעומת פלטפורמות שיווק אחרות, בעיקר משום שהיא מאתגרת את המודל השיווקי המסורתי שבו פרסומת משוגרת ללקוחות בבחינת "שלח לחמך על המים".

לדוגמא: מודעה באתר אינטרנט שמפורסמת בציפייה לאחוז מסוים של פניות בעקבותיה.

אתר אשר משווק את מוצריו ושירותיו בעזרת תוכנית שותפים מקבל חזרה רק לקוחות "חמים" אשר עברו סינון ראשוני והפגינו מידה של התעניינות במוצר.

כמו כן, על פי רוב, תוכניות שותפים מבוססות על עסקים בתחומים חופפים. לדוגמה, אתר אינטרנט של בית מלון שעובד בשיתוף פעולה עם אתר תיירות. כעת, הבה נבחן בקצרה מספר יתרונות בולטים של שיווק תוכנית שותפים לעומת שיווק אתרים במודל המסורתי:

עלות השיווק בהתאם להצלחה

תוכנית שותפים היא כלי שיווקי אפקטיבי ומשתלם בזכות המודל העסקי החכם אשר עומד מאחוריה. בעוד המודל העסקי של פרסום תלוי בהיקף חשיפה ואחוזי המרות, תוכנית שותפים מתומחרת רק בעבור הצלחה מוגדרת מראש. במידה ואתר השותף אינו "מספק את הסחורה", המפרסם לא מחויב אפילו באגורה. לכן עבור שיווק באינטרנט, תוכנית שותפים היא כלי מעולה לשיווק מוצרים או שירותים הנמכרים אונליין.

תשלום העמלה מוגדר מלכתחילה בין הצדדים תוך כדי התייחסות, הן למורכבות המשימה מצד אתר השותף והן לשווי שיש לפנייה מבחינתו של מפעיל התוכנית. במילים פשוטות, תוכנית שותפים נהנית מיתרונות לעומת פרסום רגיל בכל הנוגע ל"עלות מול תועלת" (Value for Money).

לא רק שיווק באינטרנט אלא גם איש מכירות

תוכנית שותפים יוצרת שותפות בין האתר המפרסם לבין האתר המשווק. היות והמשווקים מתוגמלים על בסיס רכישות מופנות בפועל, במרבית המקרים הם אינם מסתפקים רק במודעה שטחית או אזכור בסיסי במייל שיווקי.

על מנת להגדיל את היקף הכנסותיהם, המשווקים עושים הרבה מעבר – רבים מהם פועלים בכדי לקדם את המסר במנועי החיפוש, כותבים תוכן שנועד להניע לפעולה, מוודאים פניות מצד הלקוחות עם Follow Up מתמשך וכדומה. דהיינו, תוכנית שותפים דומה יותר להתקשרות עם אנשי שיווק עצמאיים.

שיתופי פעולה עם אתרים בתחומים חופפים

לעיתים, הצלחתה של תוכנית שותפים נובעת מכך שאתר המפעיל את התוכנית ושותפיו קשורים בעסקים חופפים. למשל, שניהם נמצאים באותו ענף אך מספקים שירותים ומוצרים משיקים. לכן, הפניות אשר מגיעות מהשותפים בתוכנית הן איכותיות יותר, ממוקדות יותר, ומבוססות על קהל צרכנים שכבר נמצא ב-Zone. בנוסף, בשל החפיפה העסקית, תוכניות שותפים יכולות להצמיח שיתופי פעולה דו-צדדיים.

מעקב אחר התנהלות התוכנית באמצעות כלים כמותיים

 

תוכניות שותפים מאפשרות מעקב שוטף אודות התנהלות הקמפיין השיווקי בפועל.

בזכות היכולת לעקוב אחר תוכנית שותפים ברמה כמותית, מפעיל התוכנית יכול לדעת היטב כיצד להשתמש במידע שבידו כדי להגיע הצלחה מקסימלית בכל ההיבטים הרלוונטיים (מכירות, פרסום, מיתוג, מוניטין וכדומה).

כמו כן, ככל שתוכנית השותפים איננה מצליחה להביא את התוצאות המצופות, ניתן לשנות אותה ולהתאים אותה עד לאיתור המודל הרצוי. גמישות זו נחשבת ליתרון אדיר בתחום של שיווק באינטרנט.

מיתוג ושיווק לאתר העסק

פעמים רבות, שותפים אשר מבקשים לספק פניות איכותיות לתוכנית עושים הרבה מעבר בכדי "למכור" את המוצר ללקוחות הפוטנציאליים.

כפועל יוצא מכך, בעל תוכנית השותפים מרוויח אנשי מכירות אותנטיים אשר מפרסמים אודותיו תוכן שיווקי ברשת. הדבר בא לידי ביטוי בשיפור המותג והמוניטין במרחב הווירטואלי. זאת, בעיקר מן הטעם הפשוט שכמות האזכורים החיובים של המותג והאתר ברשת הולכת וגדלה.

אמינות של פה לאוזן

כמעט כל בעל עסק יודע היטב שהשיווק הטוב ביותר הוא שיווק "מפה לאוזן". כלומר, לקוח שמגיע לעסק לאחר המלצה מצד לקוח מרוצה. תוכניות שותפים מבוססות על המודל השיווקי של "המלצה מפה לאוזן".

לרוב, השותפים אינם מעדכנים את הלקוח אודות היותם שותפים בתוכנית שיווקית, והאחרון פונה לעסק מתוך תחושה שהוא מחזיק בידו המלצה חמה ואותנטית. על המשמעות שיש לכך מבחינת אחוזי הסגירה – אין צורך להכביר במילים.

קידום אתר שיווק שותפים

תוכנית שותפים בנויה על שותפים אשר מפנים גולשים לאתר האינטרנט וההפניה יכולה להיות גם על ידי קישורים חיצוניים (Backlinks).

היות וקישורים הם פרמטר חשוב בשביל קידום אתרים אורגני, תוכנית שותפים יכולה לשפר את המיקום של האתר בתוצאות של מנועי החיפוש.

מעבר ללקוחות אשר מגיעים לאתר האינטרנט דרך השותפים, אתר העסק מרוויח פעמיים כאשר היקף הגלישה האורגנית אליו (גלישה "טבעית" ממנועי חיפוש) גדל בהתאמה.

קידום תוכנית שותפים